| Part Number | 74HC08D C4J |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 324140 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND 4-Element 8-IN CMOS 14-Pin SOIC |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC08D C4J |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC08D C4J |
|---|---|
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Product Dimensions | 8.75(Max) x 3.9 x 1.45(Max) |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Supplier Package | SOIC |
| Pin Count | 14 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Logic Function | AND |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Number of Element Inputs | 8 |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Number of Elements per Chip | 4 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 90@2V|[email protected]|7(Typ)@5V|15@6V ns |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| MSL Level | 1 |
| Package | 14SOIC |
| Replacement Part Number | PART-74HC08D C4J |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for 74HC373DB,112.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74HCT125ADR2G.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74LVCH8T245BQ,118.pdf |
|
Silicon Labs | PCI Express Clock 24-Pin QFN EP Download PDF datasheet for Si52144-A01AGM.pdf |
|
Texas Instruments | Decoder Demultiplexer Dual 2-to-4 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LVC139ADR.pdf |
|
Texas Instruments | 3.4 GBPS TMDS RETIMER Download PDF datasheet for TMDS171IRGZR.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge Open Drain 1-Element 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TPIC6B273DW.pdf |
|
ON Semiconductor | AMI ARNIC 629 SUPPORT CHIP - |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TVSOP T R Download PDF datasheet for SN74AVCB164245VR.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT165D,653.pdf |